آخرین اخبار : 

بیش از 2000زندانی مهریه در کشور

رئیس سازمان زندان ها اعلام کرد:

بیش از 2هزار زندانی مهریه درکشور

تهران – ایرنا – رئیس سازمان زندان های کشور گفت: بیش از 2هزار تن به خاطر عدم پرداخت مهریه در حبس بسر می برند که باید با اقدامات موثر برای حل مشکل آنان کوشید.

بیش از 2هزار زندانی مهریه درکشور

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا اصغر جهانگیر، شامگاه یکشنبه در مراسم بیست و نهمین جشن گلریزان ستاد دیه کشور تاکید کرد: نگاه ما به مهریه نه تنها واقعی نیست که سنتی است و باید فرهنگسازی در این ارتباط صورت گیرد.

وی ادامه داد:در زمان حاضر فردی به بیشترین میزان؛ یعنی یک هزار و 514 سکه به عنوان عدم پداخت مهریه مدت هاست در زندان بسر می برد و همچنین در کمترین میزان مهریه هم فردی با یک سکه در استان خراسان رضوی در حبس است.

 

**213 هزار زندانی جرائم عمد و غیر عمد

جهانگیر در ادامه، شمار زندانیان جرائم عمد و غیر عمد در زندان های کشور را 213 هزار تن عنوان کرد و گفت: از این تعداد، 12هزار و 679 تن، مشمول جرائم غیر عمد به شمار می آیند که به عبارت دیگر 6درصد از کل زندانیان کشور را تشکیل می دهند.

وی افزود: تعداد 2 هزار و 703 تن ، مشمول دیه اند که از این شمار، 2 هزار و 689 تن ، مرد و 14 تن هم زن هستند؛ این افراد به دلایل مختلف و بیشترین مورد آن در تصادف و حوداث جاده ای، زندانی اند.

رئیس سازمان زندان های کشور در ادامه خاطرنشان کرد تعداد 974 تن درخصوص تصادف منجر به جرح داریم که شامل 970مرد و چهار زن است؛ ضمن اینکه 551 مورد تصادف منجر به فوت در زندان های کشور در حبس هستند که 550 تن از این شمار ، مرد و یک تن هم زن هستند.

جهانگیر درباره مورد قتل ناشی از حوادث کارگاهی از جمله شبه عمد و غیر عمد نیز اینگونه بیان کرد که 500 تن به این علت و در مورد قطع عضو و صدمات در حوادث کارگاهی هم 243 تن، گرفتار زندان هستند.

این مقام مسئول در سازمان زندان ها ادامه داد:از حیث وضعیت محکومان دیه در کشور، تعداد341 تن در مرحله اتهامی بسر می برند و همچنین برای 2هزار و 362 تن رای پرونده صادر شده است که محکوم به دیه اند ؛ اما امکان پرداخت دیه ، می تواند منجر به آزادی این افراد شود.

وی در ادامه بیان کرد:در بحث جرائم مالی غیر دیه تعداد 9هزار و 976 تن مشمول این جرائم هستند و با کمک های مردمی و خیرین می توان برای آزادی این زندانیان اقدامات موثری انجام داد.

جهانگیر در ادامه تصریح کرد: تعداد کسانی که به خاطر عدم پرداخت نفقه در زندان بسر می برند هم 562 تن است؛ ضمن اینکه در بحث محکومان مالی تعداد6هزار و 250 تن تحمل حبس می کنند.

 

**استان های دارای بیشترین و کمترین زندانی غیر عمد

وی افزود: استان های فارس و تهران در بحث آمار زندانیان به تفکیک استان ها در جرائم غیر عمد، بیشترین زندانی را دارند و استان سیستان و بلوچستان در این رتبه بندی کمترین آمار را به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان زندان ها درباره مدت ماندگاری زندانیان در حبس محدود به دیه هم گفت: درزمان حاضر این شمار به 2 هزارو 703 تن می رسد که از این تعداد، زمان حبس یک هزار و279 تن، کمتر از 6 ماه، 396 تن ، بین 6 ماه تا یکسال، 356 تن ، بین یک تا سه سال، 171 تن ، سه تا پنج سال و 203 تن، بیش از پنج سال است.

رئیس سازمان زندان های کشور در مورد بدهی جرائم مالی زندانیان هم چنین اظهار کرد: مبلغ بدهی زندانیان جرائم مالی 260میلیارد تومان است که با کمک و همکاری خیرین می توان زمینه آزادی این افراد را فراهم کرد.

این مقام مسئول سازمان زندان های کشور، شمار محکومان جرائم غیر عمد غیر از دیه را که مدت ماندگاری آنان در زندان، کمتر از 6 ماه است، پنج هزار و 931 تن برشمرد ؛ ضمن اینکه ماندگاری یک هزار و553 تن به علت این جرائم از 6 ماه تا یک سال، طول می کشد.

جهانگیر در ادامه گفت: تعداد 2هزار و53 تن از یک سال تا سه سال ،326 تن از سه تا پنج سال و همچنین 113 تن بیش از پنج سال است که به علت جرائم یاد شده در حبس خواهند بود.

مراسم بیست و نهمین جشن گلریزان ستاد دیه کشور در تالار آبگینه شامگاه یکشنبه برگزار شد.

اجتمام(3)**1996**1776

دیدگاهتان را بنویسید