آخرین اخبار : 
به وبسایت حقوقی وکالت ایران خوش آمدید.

به وبسایت حقوقی وکالت ایران خوش آمدید.

وبسایت حقوقی شاپور خسروی پور دفتر حقوقی و وکالت شاپور خسروی پور تهران خیابان شریعتی تلفن همراه:۰۹۱۲۱۵۹۴۷۱۴ بعداظهرها تلفن ثابت:۸۸۴۵۱۷۹۴ ازساعت ۱۷ لغایت ۲۱ ادامه مطلب »

www.vekalatiran.com

www.vekalatiran.com

شاپور خسروی پور وکیل پایه یک دادگستری دفتر حقوقی و وکالت شاپور خسروی پور تلفن همراه:۰۹۱۲۱۵۹۴۷۱۴ بعداظهرها تلفن ثابت:۸۸۴۵۱۷۹۴ ازساعت ۱۷ لغایت ۲۱ ادامه مطلب »

وکالت ایران وبسایت حقوقی شاپور خسروی پور

وکالت ایران وبسایت حقوقی شاپور خسروی پور

وکالت ایران وبسایت حقوقی شاپور خسروی پور ادامه مطلب »

 

نحوه رسیدگی به درخواست اعمال ماده 18 در جلسه کمیسیون حقوقی

imagesCAIXTQ8J

نحوه رسیدگی به درخواست اعمال ماده ۱۸ در جلسه دیروز کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تغییر کرد

 

عضو کمیسیون قضایی مجلس گفت: در جلسه عصر یکشنبه کمیسیون متبوعش اصلاح تبصره ۲ ماده ۱۸ قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب نیز در دستور کار قرار داشت که پس از اصلاحاتی این تبصره نیز به تصویب رسید.
بر اساس این تبصره اگر فردی پس از صدور رای قطعی از سوی هر مرجع قضایی اعتراض داشته باشد، اعتراض خود را به رئیس کل دادگستری استان خود همراه با مستندات ارائه خواهد داد و رئیس کل دادگستری نیز در صورت تشخیص خلاف بین شرع بودن حکم صادره، مستندات را همراه با پرونده به دیوان عالی کشور ارجاع خواهد داد.
ذاکر ادامه داد: دیوان عالی کشور هم پس از بررسی موضوع اظهار نظر خود را اعلام خواهد کرد که اگر خلاف شرع بین بودن نیز توسط دیوان عالی کشور تائید شود، پرونده به یکی از شعبات هم عرض در دادگاه استانی که پرونده بررسی شده بود، ارجاع داده خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: در عین حال مردم باید بدانند که تشخیص خلاف شرع بین بر عهده آنها نیست بلکه آنها فقط می‌توانند اعتراض خود را در مورد احکام قطعی به رئیس کل دادگستری استان خود گزارش دهند و این رئیس کل دادگستری استان است که در مرحله اول باید این خلاف را تشخییص دهد.
عضو کمیسیون قضایی مجلس اظهار داشت: اختیارات ماده ۱۸ با اصلاحات کمیسیون، در واقع یک نوع اعاده دادرسی است که مشمول مسائل کیفری و حقوقی خواهد بود.
پیش از این براساس ماده ۱۸ اصلاحی، تنها زمانی که رئیس قوه قضائیه تشخیص می‌داد که رای قطعی صادر شده خلاف شرع بین است، پرونده بنا به دستور رئیس دستگاه قضا اجازه رسیدگی مجدد می‌یافت، این امر با توجه به محدود بودن دسترسی به رئیس عالی دستگاه قضا کمی برای مردم مشکل آفرینی کرده بود چرا‌که آنها باید برای درخواست اعمال ماده ۱۸ به رئیس قوه قضائیه درخواست ارائه می‌کردند.
کمیسیون قضایی با مصوبه امروز خود، این سطح را تا رئیس کل دادگستری استان‌ها کاهش داد تا مردم راحت‌تر بتوانند به حق و حقوق خود برسند.
وی تصریح کرد: این مصوبه کمیسیون قضایی نیازمند مهر تایید نهایی در صحن علنی توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز هست. نشریه ماوی

نویسنده : احمدلطفی : ٦:٢٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٤ دی ۱۳۸٩

 

, ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Design Fasoftco